Чому важлива профілактика захворювань і дбайливе ставлення до свого здоров’я учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи
Минуло 37 років від дня Чорнобильської катастрофи, але її наслідки й дотепер впливають на здоров’я всієї нації. Нині продовжує зберігатися підвищений рівень онкологічних та серцево-судинних захворювань. Медичні наслідки аварії проявилися у вигляді прямої дії радіації і непрямого впливу стресу на здоров’я людей. Сьогодні особливо велика кількість хворих на лейкемію, рак щитовидної залози, молочної залози, серцево-судинні і цереброваскулярні захворювання. Крім того, з роками підвищився рівень смертності як серед ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, так і осіб, котрі зазнали радіаційного впливу. І разом із тим погіршується демографічна ситуація.
Доктор медичних наук, професор, академік НАМН України Базика Дмитро Анатолійович зауважив, що у постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС упродовж попередніх років розвивалися три так звані «ранні раки», які прогресують від 2-5 до 30 років після опромінення, — рак щитоподібної залози, лейкемія, рак молочної залози. А через 40 років можуть виникати інші форми раків. Кожне захворювання після дії радіації має свою черговість. Усе залежить від дози опромінення. Якщо людина отримала велику дозу, в неї може розвинутись гостра променева хвороба, якщо меншу — протягом 3-5 років може виникнути порушення імунітету, кровотворення і згодом настає час онкологічних захворювань. Так, наприклад, лейкемія розвивається від 2 до 40 років після опромінення.
В результаті щорічних досліджень різних науковців було встановлено, що стан здоров’я потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС значно погіршився на фоні погіршення загального стану здоров’я населення України в цілому. З кожним роком частота онкологічних захворювань збільшується, виявляються нові види онкології.
На жаль, наслідки аварії Чорнобильської АЕС не закінчилися. І для того, щоб стан здоров’я не погіршувався, а існуючі хвороби не прогресували, дуже важливо систематично проходити обстеження, реагувати на найменші симптоми болю чи дискомфорту. Навіть якщо хворобу вчасно не виявлено, можна проводити ефективне лікування.
В умовах сучасної медицини онкологічні та серцево-судинні захворювання — не вирок. Вони виліковні при вчасній діагностиці. Проходьте профілактичний огляд, здійснюйте профілактику інфекційних хвороб. Разом з тим потрібно відмовитися від шкідливих звичок, регулярно займатися фізичною активністю, підтримувати нормальну вагу тіла, правильно харчуватися, віддаючи перевагу корисній їжі.
Робіть профілактику захворювань і дбайливо ставтеся до свого здоров’я постійно!