МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я: ЯК ПОДБАТИ ПРО СЕБЕ?

Дата: 26.06.2023 12:33

Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні  аспекти.

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.

Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, гарного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.

Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних.

Психічно здорова людина:

• може розрізняти свої емоції, керувати ними та гармонійно функціонувати;
  • здатна спілкуватися і будувати стосунки з іншими;
  • розвивається й навчається;
  • позитивно оцінює себе, приймає та любить;
  • приймає власні тверді рішення;
  • нормально адаптовується до нових умов життя;
  • може розв’язувати проблеми.

Здатність отримувати задоволення від життя — основна риса ментально здорової людини.

В наш час  умовах війни здатність протистояти стресу поступово знижується і таким чином людина поступово виснажується.

Ознаки порушення стану ментального здоровя людини:

• порушення сну: тривалий сон протягом доби або навпаки неможливість заснути
  • порушення харчування: надмірне вживання їжі або відсутність бажання їсти
  • уникнення спілкування з близькими
  • повторювані прояви агресії у спілкуванні з рідними та друзями
  • низький рівень енергії або її відсутність, відмова від звичних активностей
  • відчуття апатії і неважливості всього
  • безпричинні больові відчуття в тілі
  • відчуття безпорадності чи безнадії
  • відчуття незвичної розгубленості, забудькуватості, розлюченості, смутку, занепокоєння чи страху
  • сильні перепади настрою
  • нав’язливі негативні думки про те, щоб заподіяти шкоду собі чи іншим
  • віра в речі, що не відповідають дійсності
  • неможливість виконувати щоденні завдання, такі як піклування про своїх дітей, робота чи навчання

Варто звертати увагу на стан фізичного, а й психічного здоровя і брати відповідальність за нього.

Всеукраїнська програма ментального здоров'я  «Ти як?» допоможе знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо https://www.howareu.com/

Довідково:

Згідно з соціологічними опитуваннями, понад 90% українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а понад 50% – перебувають в зоні ризику розвитку труднощів, повʼязаних з психічним здоровʼям. 40-50% громадян, за оцінками спеціалістів, потребуватимуть психологічної допомоги та психосоціальної підтримки різного ступеня інтенсивності.

Рівень споживання антидепресантів у 2022 роком сягнув піку, а на безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько 300 млн грн*.

#ТиЯК?