Сказ

Дата: 05.08.2022 12:30

Сказ це гостре інфекційне захворювання, яке передається через укус хворої тварини. Хвороба вражає центральну нервову систему й має 100% летальність, якщо вчасно не зробити щеплення.

Як передається сказ

Заразитися сказом можна від інфікованої тварини через:

• укус;
  • подряпину або мікропошкодження шкіри;
  • потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

Людей найчастіше інфікують коти й собаки, лисиці та вовки.

Інкубаційний період захворювання становить від 1 до 3 місяців, але може варіюватися від 1 тижня до року.

Кому необхідна екстрена вакцинація від сказу

Обов’язковому щепленню підлягають люди:

• яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини навіть за найменших ушкоджень шкіри;
  • покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);
  • подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;
  • які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами або трупами тварин для досліджень.

Кількість доз та терміни введення

Щеплення від сказу роблять антирабічною вакциною, що запобігає виникненню захворювання у 96–99 % випадків.

• Кількість і схема щеплень залежить від конкретної вакцини.
  • Вакцина ефективна в разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи попадання слини на пошкоджену шкіру.
  • Якщо не вдалося щепитися вчасно, все одно варто вакцинуватися можна зробити це в період до року з моменту події.
  • У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін.
  • Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше ніж три доби, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

Матеріал комунікаційного центру МОЗ України для ознайомлення населення