Що таке гепатит А і як його попередити?

Дата: 26.07.2022 11:30

Фото без описуГепатит А захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки більшість людей, уражених гепатитом А, повністю одужують й у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.

Втім, сама хвороба неприємна й виснажлива, а одужання може тривати кілька місяців. Важче хворіють та можуть померти літні люди.

Ризик захворіти на гепатит А зростає під час війни через значні скупчення людей, неможливість дотримуватися гігієни та обмеження доступу до чистої питної води. Ми зібрали інформацію про гепатит А  і про те, що робити, щоби не захворіти.

Гепатит А це хвороба брудних рук, що передається від людини до людини, найчастіше фекально-оральним шляхом. Можна заразитися гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини.

У домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для родини.

Вірус гепатиту А також може передаватися при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

Найчастіше гепатит А проявляється такими симптомами:

- підвищена температура;

- слабкість;

- відсутність апетиту;

- діарея;

- блювання;

- неприємні відчуття в животі;

- темний колір сечі;

- пожовтіння шкіри та білків очей.

Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. У дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.

Захворіти на гепатит А може кожен, хоча найчастіше хвороба з’являється у дітей раннього віку. Основні фактори ризику:

- погані санітарні умови;

- відсутність очищеної води;

- проживання з інфікованою людиною;

- сексуальні контакти з людиною з гострою формою гепатиту А;

- поїздки в райони з високою епідемічністю.

Вберегтися від гепатиту А допоможе дотримання санітарно-гігієнічних норм:

- обов’язково мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;

- вживайте кип’ячену воду, кип’ятіть її впродовж 10 хвилин, а потім дайте їй відстоятися;

- ретельно мийте овочі та фрукти.

Не займайтеся самолікуванням!!! Лише лікар може підтвердити діагноз і призначити лікування.

Фото без описуЕфективним захистом від гепатиту А є вакцинація.

В Україні щеплення від гепатиту А не належать до обов’язкових, але їх можна зробити власним коштом.

Зареєстровані дві інактивовані (неживі) вакцини від гепатиту А, які дозволені до використання для дітей віком від 1 року. Одна з цих вакцин комбінована захищає від гепатитів А і В.

Курс щеплень складається з двох доз з інтервалом у 6 місяців.

Матеріал комунікаційного центру МОЗ України для ознайомлення населення