Як подати заявку на компенсацію пошкодженого чи зруйнованого майна внаслідок бойових дій
Щоб отримати відшкодування за втрачену нерухомість, спочатку необхідно проінформувати органи влади про факт такої втрати. Зробити це можна через застосунок «Дія», центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Це називається інформаційним повідомленням. А його подання дорівнює заяві про надання компенсації за пошкоджений або знищений об’єкт нерухомості.
Це правило прописане у постанові Кабміну, якою обумовлюється порядок подання таких інформаційних повідомлень. У цьому документі уточнюється, що подавати заявку не обов’язково за місцем проживання. Тож скористатися такою можливістю можуть і біженці.
Заявка має містити таку інформацію:
- прізвище, ім’я, по батькові заявника;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (у кого нема ідентифікаційного коду);
- контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти тощо);
- відомості про об’єкт, зазначені у Держреєстрі прав на нерухоме майно;
- кількість мешканців;
- відомості про пошкодження або знищення об’єкта (дата та орієнтовний час, опис пошкодження, за наявності — фото- або відеофіксація).
«Поки що ми збираємо первинні дані. Потім вони оброблятимуться. Фінальний пакет документів залежатиме від механізму компенсації — російські гроші, добровільні виплати, міжнародні дотації чи українські бюджетні гроші. У кожному з цих випадків знадобиться різний пакет документів та різні механізми застосування», — пояснює міністр юстиції Денис Малюська.
Цією послугою можуть скористатися лише громадяни України, в яких було пошкоджено:
а) приватні будинки (садибні, дачні та садові);
б) квартири;
в) інші житлові приміщення (на які зареєстровано окреме право власності, а не в складі будинку).
Як подати заявку на компенсацію зруйнованого житла через «Дію»?
У застосунку «Дія» в меню Послуги оберіть пункт Пошкоджене майно.
Заповніть форму.
Для цього знадобиться така інформація:
- дані щодо пошкодженого об’єкта;
- фото та опис пошкоджень;
- контактні дані.
Якщо інформація про об’єкт зберігається в Державному реєстрі речових прав (ДРРП), вона підтягнеться автоматично. У разі відсутності інформації про об’єкт в ДРРП ви матимете змогу внести інформацію в ручному режимі.
Після заповнення форми та її реєстрації ви зможете завантажити заяву в форматі PDF або отримати її на електронну пошту.
Додатково відеоінструкцію, щодо порядку дій можна переглянути за посиланням — https://www.youtube.com/watch?v=eCkXhf6H_hY.
Заяву також можна буде подати на порталі Дія за тією ж схемою, а також фізично в ЦНАП. Для останнього вам знадобиться лише паспорт та РНОКПП.
Адміністратор центру надання адміністративних послуг або нотаріус у день звернення особи з метою подання інформаційного повідомлення:
1) встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання інформаційного повідомлення представником);
2) заповнює інформаційне повідомлення, яке формується з використанням Порталу Дія;
3) роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).
Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації.
За допомогою таких повідомлень громадян уряд планує детально підрахувати втрачене майно та збитки, а також запропонувати людям компенсації, механізм та порядок надання яких ще розробляється.
Окрім того, для фіксування факту руйнування житла як злочину, перш за все потрібно звернутися до Національної поліції, зателефонувавши на 102. Після проведення слідчих дій буде видана довідка відповідної форми на руки власнику щодо самого факту злочину та руйнувань.